miercuri, 28 septembrie 2016

Paper hearts

N-am nimic de adulmecat.
Pielea mi-e aspră, vinișoarele duc războiul acesta neînțeles al plecărilor. Te caut precum gândul care pornește într-o viteză a luminii, terifiat de sângele lui. O dată te-am cunoscut și de atunci te tot am
chiar dacă cerul se închide în fiecare noapte.

Nimic din ceea ce-i lumesc nu va trece peste marginile memoriei.

Mi-e dor de inima mea.
Viața m-a rupt ca pe-o pâine caldă și acum mă mestecă. 
Mi-e dor să iubesc cu mâinile zidind cercuri de întâlnire. Dar eu, un biet suflet care gonește înlăuntrul singurătății
nu mă pot desprinde de culoarea unui iubit absent. Nu pot înota fără să-mi pierd capul.   
Nu pot iubi fără să las
copacii să se ofilească într-o ploaie măruntă
în amintirea verii care m-a stins.

Am întunericul aproape când adorm.
Așa te aștept.



duminică, 11 septembrie 2016

tu nu vei fi nicicând mai frumoasă decât acum

și simt
umbra ta ca un navigator peste mările care înaintează-n
gândul meu
 
tu ești iubita care se desprinde de valuri, de spume, de ape.
Atât de frumoasă încât mi-e teamă că dacă te-aș lua în brațe,
mi-aș îneca sufletul.

Când mă trezesc singur
șoaptele tale îmi răspund ca unui bun prieten.
Doamne, câtă iubire poți cuprinde-n palmele tale
netezind suflarea sfârșită a muribunzilor.
Doar tu-mi lași viața să rodească ca un pom neobosit în fiecare anotimp.
Dacă închid ochii te văd pășind ca într-o lume care s-a născut din coasta unui înger. 

Te cunosc atât de adânc precum întunericul își cunoaște
cicatricile în nopțile apăsătoare.


sâmbătă, 3 septembrie 2016

unul dintre lucrurile mele preferate despre viață

e atunci când închid ochii.
Lumea devine o renunțare.
Infinitul tulburând oceanul întunecat.
Ne substituim rosturile și în loc de ochii noștri închiși, o formă de visare se prinde-n viteză.
Cât trăim, viața întreagă ne este o coajă în care ne lăsăm inimile să plutească. Aerul din sânge, abandonul, întunecarea. Concepte pe care le intuim în mințile noastre răstignite într-un context mărginit. Locul meu este acolo unde munții cresc în adâncime, unde viața alunecă între o respirație și o închidere totală simțurilor. Poveri care construiesc limitările. Orizontul albastru cât vezi cu ochii. Te oprești. 

Rugăciunea ta n-a fost nicicând mai aproape de Dumnezeu.


această dragoste care crește

Zilele trec, se întind dincolo de colivii, de zmeii uriași.
Ne ștergem de lacrimi, ne udăm dragostea.
Cumva nici o lume nu are să încapă în toate hărțile care s-au rupt.
Trăim fiecare dimineață ca niște fluturi care tremură. O dragul meu, moartea lor e frumoasă,
când te gândești că-n atât de puțin timp
au zborul netulburat.
Alte mișcări în care lăsăm pierduți, inima continuă să bată.
Suntem întunericul în care Dumnezeu și-a deschis ochiul.

Ne privim aripile perfect întinse, în timp ce viața ne desface de temeri.
Suntem mărul care cade și face pământul să plângă.

Nu mai contează cât de rece s-a făcut afară. Cine privește peste fereastră când sângele transpiră sub piele. Suntem visul care se întâmplă și nimeni nu-și amintește
nimic.

Într-o zi voi ajunge în fața ta. Îți voi strânge toate cuvintele nespuse, tot ce ai apucat să gândești.


luni, 22 august 2016

Summer bodies

Când mă înghit
când culc anotimpurile în aceste forme de inimi
distilând zahărul din întuneric
viața mi se risipește într-un ceas.

Nu-mi cunosc drumul. Ochiul de rezistență dintre imaginea subtilă a lui Dumezeu iubind această lume și prăbușirile noastre.
Dar noi nu avem amintiri, nu avem nimic care să ne umple mințile decât cuvinte
îngropate sub stele.

Nu am sânge care să curgă și să păteze pământul.
Vara aceasta mi-am lăsat părul lung, întunericul și-a lărgit coperțile.
Să mă citești când ultima zi din acest august fierbinte
își va întinde florile uscate și buzele mele
vor trece peste noapte
peste vise
peste sfârșit.


luni, 13 iunie 2016

te visam lângă apă

o lume despărțită de ziduri și ceva călduros care să ne
strângă rănile
iar eu
micuță și prăpădită cum sunt
nu-mi pot aduce aminte cum arătau ochii tăi
dacă priveau în gol sau dacă pur și simplu
lunecau noaptea-n râuri negre
ca niște locomotive uriașe
în care se lasă liniștea

singura stare care doboară
vagoanele răsfirate pe câmpul de maci peste care plouă nopți la rând
și acum florile se întunecă
și se sting

te visam lângă apă, trupul tău era o fântână lângă care mă opream din
când în când. Îmi cădea părul peste umeri, tu îmi spuneai c-ar fi mai bine să-l tai
măcar dacă o fi să plouă
cerul nu se va întrista

învățam despre greutatea cuvintelor
printre cărți și lacrimi.
Mă vedeai cum cresc și când nu eram atentă îmi puneai
pietre în rucsac

dragostea

tot ce ne rămâne
după ce creștem și murim
despărțiți de ziduri și ceva călduros care ne umple rănile.

duminică, 8 mai 2016

Spectrum

E ceva ce adulmecă
înlăuntrul nostru. Orele tăcăie în cel mai tăcut ceas de pe pământ.
Depărtări întinse cât am putea paria pe
singurătate. Eu vie, așteptând
prăbușirea copacilor fluizi de peste ocean.

Dacă ar exista un loc unde
să ne lăsăm trupurile și să continuăm drumul
învelind miezul în bucăți luminoase
numai ca ochii noștri să poată vedea
fiecare părticică destrămată  
în urma zilelor.

Câmpuri adânci într-o singură inimă
clătinând ploaia.





când mǎ ridic pe vârfuri

pământul se stinge  buzele tale au venit firesc ca o umbrǎ din care i s-au desprins oameni.  Râvnesc pe vârfuri, dar carnea nu îmi ajunge ni...